Počet záznamov: 1  

Hrad Bana

  1. Korp.Hrad Bana
    MiestoBanka
    Vznik9. storočie
    AdresaBanka
    PopisV najstaršej zachovanej uhorskej kronike, kt. autorom je niekdajší notár uhorského kráľa Belu III., neznámeho mena, ktorého pre jednoduchosť nazývame Anonymus, vo svojom diele v 37. kapitole píše :...,, A pretože milosť božia išla pred nimi, podmanili si nielen týchto, ale dobyli aj všetky ich hrady, kt. mená sú až doteraz : Šintava, Hlohovec, Trenčín, Beckov a Bana, a ustanoviac stráže týchto hradov išli až k rieke Morava a vybudujúc opevnené prekážky určili hranice uhorského kráľovstva...." A v tejže radosti Arpád vojvoda ustanovil Huba županom Nitry a iných (ďalších) hradov a dal mu do vlastníctva pôdu pri rieke Žitava až po les Turčok.
    Zo zmienky u Anonyma vyplýva, že tieto lokality existovali a považovali sa za starobylé už koncom 12. storočia, aj keď literárna a ideová stránka diela asi z konca 12. storočia vo vzťahu k udalostiam z obdobia príchodu starých Maďarov do Karpatskej kotliny sa dnes už vo všeobecnosti akceptuje. No v období svojho vzniku bol zrejme akceptovaný ako prameň o minulosti. Hrad samotný je teda veľkomoravského pôvodu nepochybne.
    Szentpétery, ktorý túto kroniku vydal roku 1937 o hrade Bana uviedol, že ho treba stotožniť s Bánovcami nad Bebravou. Roku 1251 sa zase dozvedáme, že dedina Sobotište patrila pôvodne ku kráľovskému hradu Bana a že kráľ Belo IV. ju len niekedy pred rokom 1251 daroval komesovi Bašovi. V spomenutom roku 1251 dostal už Bašov syn povolenie, že ju môže predať magistrovi Abovi, synovi Abu. Listina z roku 1406 nám zase prezrádza, že majetok Ratnovce (Rathon) ležal pri Veľkej ceste, ktorá viedla z Hlohovca do Bane ( panes viam magnam de Galgowch ad Banys ducentum).
    Funkcia hradu ako hradného županstva sa skončila niekedy koncom 70-tych rokov 13. storočia, keď sa posledný krát spomína župan Matúš. Pravdepodobným nástupcom zaniknutého hradu Bana sa stal hrad Tematín, ktorý je listinne doložený k roku 1270, no tento prameň neuvádza hradné majetky v jeho okolí, ktoré by predtým mali patriť hradu Bana.
    Citácia Scriptores rerum Hungaricarum I. Budapestini, 1937, s. 37. Kontinuita medzi veľkomoravskými Slovienmi a stredovekými Slovanmi (Slovákmi). In : Výber štúdii a článkov z rokov 1969 - 1992. Bratislava : Veda, 1994, s. 284. Tematínsky hrad a panstvo. I. časť. In: Balneologický spravodajca, Nr. XXXVI., rok 1998, s. 122 - 123.
    Príloha4
    korporácia

    korporácia

Počet záznamov: 1  

Knižnica roka 2018

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.