Počet záznamov: 1  

Horváth, Vojtech, 1897-1980

  1. Akademický titulMUDr.
    Dáta1897-1980
    Dátum nar. Hronská Polhora 1897
    Zomrel(a) Piešťany 1980
    PoznámkaJeden z najvýznamnejších zakladateľov vodnopólového, plaveckého a hokejového klubu v 30. rokoch 20. storočia v Piešťanoch
    ŽivotopisNarodil sa v dnešnej Hronskej Polhore v okrese Brezno 10. marca 1897. Napriek tomu, že mal 7 súrodencov, dostalo sa mu kvalitného vzdelania, ktoré si vďaka vlastnej cieľavedomosti ďalej prehlboval. Roku 1916 úspešne zložil maturitné skúšky v Prešove. Vzápätí však bol vtiahnutý do vojnového víru a narukoval na taliansky front. Prešiel Alpami a dostal sa až na ostrov Elba, kde bol zajatý vojskami Dohody. Roku 1919 sa odobral do Prahy, kde študoval najskôr na nemeckej, potom na českej Lekárskej fakulte Karlovej Univerzity. Promovaný bol roku 1924. Ako čerstvý lekár začal ordinovať v stredoslovenskom Hronci, kde žili jeho rodičia. Do Piešťan prišiel na prax roku 1925. Praxoval po boku lekárov Emanuela Lászlóa a Štefana Kollára v liečebni Pro Patria. Roku 1926 sa natrvalo usadil v Piešťanoch. Z roku 1927 pochádza vzácna fotografia z kúpeľného archívu z kúpeľného archívu, na ktorej sú zachytení lekári Pro Patrie Š. Oravetz, Š. Kollár a V. Horváth. Roku 1928 absolvoval študijný pobyt v Paríži na Sorbonne. Doktor Horváth sa na všetkých fotografiách vynímal nielen výškou, ale aj atleticky vyšportovanou postavou. Medzi jeho priateľov patrilo mnoho chlapcov zo židovských rodín, s ktorými najčastejšie zápolil na kúpalisku Eva. V neskoršom období sa mu však vyčítal rozporuplný postoj k židovskej otázke.
    Vojtech Horváth mal prvú ordináciu v miestach dnešnej Slovenskej sporiteľne na Námestí slobody, ďalšiu od roku 1931 v budove Mary lekárnika L. Poláka. Po roku 1948 pôsobil vo vile Veres a po sprevádzkovaní Klára vily ako polikliniky pracoval tam vo funkcii obvodného lekára až do odchodu do dôchodku 24. 12. 1974. Doma však dlho nevydržal a ako penzista ďalej liečil v neďalekej obci Veselé a vo Vrbovom. Patril k tomu typu lekárov, ktorí si dlhodobo udržiavali dobré meno, bez ohľadu na pokročilý vek.
    Podľa projektov piešťanského architekta Pavla Weisza si dal roku 1944 postaviť dom v obci Banka pri Piešťanoch na pozemku svojho svokra Júliusa Pflüglera. (Július Pflügler, povolaním kameňosochár, pochádzal z Bratislavy. Roku 1921 odišiel na Kubu do Havany, odkiaľ sa už nevrátil. Medzi jeho zachované práce patrí socha sv. Jána Krstiteľa pri Radošine.)
    Manželia Horváthovci mali tri deti – Máriu, Kristínu a Ladislava. Všetky emigrovali na Západ a v súčasnosti žijú v Nemecku. Odišli v čase, keď naplno fungovala „železná opona“, ktorá im znemožňovala osobný kontakt s rodičmi v posledných rokoch ich života. Túto okolnosť nepochybne ťažko znášali obe strany.
    Od septembra 1982 ich bývalý rodinný dom na Topoľčianskej ceste č. 6 začal slúžiť ako rekreačné zariadenie pre slovenských spisovateľov.
    MUDr. Vojtech Horváth zomrel 25. 11. 1980 v Piešťanoch, ale podľa svojej poslednej vôle si zvolil za miesto svojho posledného odpočinku rodný kraj – Banskú Bystricu. Jeho manželka Mária (1906 – 1973) je spolu s matkou Annou Pflüglerovou (1880 – 1968) pochovaná na obecnom cintoríne v Banke, tesne pri vchode do Domu smútku.
    Autor textu: Robert Bača
    Typ osobnostiLekár
    CitáciaRobert Bača: Lekár a športovec Vojtech Horváth Revue Piešťany, zima 2009.
Počet záznamov: 1  

Knižnica roka 2018

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.