Počet záznamov: 1  

Rastový potenciál a rastové vlastnosti prirodzených populácií jelše sivej (Alnus incana (L.) Moench.) v oblasti Oravských Beskýd.

  1. NázovRastový potenciál a rastové vlastnosti prirodzených populácií jelše sivej (Alnus incana (L.) Moench.) v oblasti Oravských Beskýd.
    Aut.údajeAdam Mikulášik; vedúci bakal. práce Michal Bugala
    Autor Mikulášik Adam
    Ďalší autori Bugala Michal (Iní) TUZLFPL - Katedra pestovania lesa
    Vyd.údajeZvolen, 2013
    PoznámkyLF-5773-14704. - Bakalárska práca, TU Zvolen, LF KPL. - Elektronický zdroj.
    Jazyk dok.slovenčina
    KrajinaSlovenská republika
    Systematika378.22(043)
    630*165.3
    630*176.1
    Heslá rastové vlastnosti - growth properties * jelša sivá - speckled alder - Alnus incana (L.) Moench. * premenlivosť drevín - tree species variability * kmeňová analýza - stem analysis
    AnotáciaV predkladanej bakalárskej práci je podrobne spracovaná problematika a metodika skúmania premenlivosti rastových vlastností a rastového potenciálu jelše sivej (Alnus incana (L.) Moench.) v oblasti Oravských Beskýd. Jednotlivé plochy sa založia tak, aby boli zachytené všetky typy prirodzených lokalít s možnosťou porovnania zmeny kvalitatívnych znakov a rastových vlastností zmenou prostredia. Na každej ploche sa vyhotoví zápis, ktorý bude obsahovať údaje: LS, LO, miestny názov, nadmorská výška, expozícia, sklon, vek porastu, umiestnenie a popis plochy (zastúpenie drevín, kríkovitá zložka podrastu, bylinná a trávna synúzia podrastu). Vyberú sa tri úrovňové jedince, ktoré si navzájom v korunovej vrstve nekonkurujú a svojimi dendrometrickými charakteristikami reprezentujú stredný kmeň konkrétneho porastu. Samotné vývrty sa odoberú vo výške d1,3 pomocou Presslerovho nebožieca v dvoch na seba kolmých smeroch. Smer odoberania prvého vývrtu je priebežne menený s cieľom zamedziť systematickej chybe (ŠMELKO 1982). Odobraté vývrty sa následne vysušia a nalepia do 2mm hlbokých drážok dreveného vzorkovníka. Po uschnutí sa manuálne prebrúsia brúsnym papierom so zrnitosťou 200 (COOK, KAIRIUKSTIS 1990). Vzorky sa digitalizujú skenerom Epson Expression 10000 XL s rozlíšením 1200 dpi a spracujú v programe WinDendro 2009b (Régent Instruments, Inc.). Šírka samotných letokruhov sa meria s presnosťou 0,001 mm. Materiál pre analýzy kmeňov sa získa na plochách spílením vzorníka. Postupovať sa pri tom bude metodikou podľa ŠEBÍKA (1997)
    URLhttp://opac.crzp.sk/openURL?crzpID=20036&crzpSigla=tuzvolen
    Báza dátxkni - KNIHY
    Druh dok.DZB - práce záverečné bakalárske (Bc.)
    počítačový súbor

    počítačový súbor

Počet záznamov: 1  

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.